08/02/2011Toshkent moliya institutining shinam va zamonaviy o'quv zalida talabalar dars boshlanishini kutmoqda. Ammo bu shunchaki kutish emas, bu kutishda talabalar nigohida qandaydir hayajon va umidni payqash mumkin. Bu qariyb 8 000 talaba o'z kelajagini rejalashtiradigan Toshkent moliya institutida (TMI) “Davlat xaridi” bo'yicha yangi maxsus kurs kiritilganligi bilan bog'liq. O`qituvchi-domla oradan besh daqiqa o'tar-o'tmas kirib keldi va talabalarni hamda kredit-iqtisod fakulteti dekanini olqishladi. “Davlat xaridi” fani lektori – Umar Burxanov o'z darsini O'zbekistonda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) hamda uning “O'zbekistonda byudjet tizimi islohoti” loyihasiga davlat moliyasini isloh qilish sohasida va bu islohotlarni amalga oshirish uchun malakali mutaxassislar tayyorlashga qaratilgan doimiy hamkorligi va ko'magi uchun o'z minnatdorchiligini bildirdi.
Bir oy oldin BMTTD “O'zbekistonda byudjet tizimi islohoti” loyihasi Toshkent moliya institutida davlat xaridi bo'yicha maxsus kurs kiritish taklifi bilan chiqdi va bu taklif hozirgi kunga kelib o'z samarasini berdi. Hozirda yurtimiz oliy o'quv yurtlarida “Davlat xaridi” maxsus fan sifatida mavjud emasligi hamda Toshkent moliya institutining Moliya vazirligi va byudjet tashkilotlari uchun mutaxassislar tayyorlashda yetakchi oliygoh ekanligini inobatga olgan holda joriy etilgan maxsus kurs sezilarli ahamiyat kasb etadi.
Shuni ta'kidlash joizki, mazkur kurs avvalgi “Davlat moliyasi islohoti” loyihasi doirasida ishlab chiqilgan “Davlat xaridi” moduliga asosan o'qitilayotgan bo'lib, modulda davlat xaridi sohasidagi qonunchilikda bo'lgan oxirgi o'zgarishlar bilan birgalikda ushbu sohadagi xalqaro tajriba ham aks ettirilgan. O'zbekistonda davlat harajatlarining YaIMdagi ulushi qaryib 20%ni tashkil qiladi, davlat xaridi esa YaIMning taxminan 10%ini tashkil etadi. Bu esa jahon moliyaviy inqirozi oqibatlarini boshdan kechirgan davlat uchun yuqori ko'rsatkich hisoblanadi. Shuning uchun ham davlat sektoriga ishga joylashgan har bir talaba ushbu muxitning ajralmas bir qismiga aylanadi va davlat moliyasi islohotlarini samarali amalga oshirilishiga o'z hissasini qo'shadi. Bu o'z navbatida davlatimiz o'sish suratlariga va aholi turmush-tarzi hamda daromadlariga ta'sir ko'rsatadi.
Interfaol uslubda o'tkazilgan ikki o'quv mashg'uloti davomida talabalar maxsus kursni diqqat bilan tinglashdi. O'z kelajagi ustida qayg'urayotgan va uni rejalashtirayotgan talabalar davlat xaridi tizimi xalqaro tajribasi borasida hamda O'zbekistonda davlat xaridi tizimi xususida ko'pgina savollar berishdi, go'yoki ushbu mas'uliyatli ish darhol ularning zimmalariga yuklab qo'yilganiday. Ko'p yillik tajribaga ega bo'lgan va omilkor institut rektori loyiha doirasida amalga oshirilayotgan hamkorlikni yanada kuchaytirish borasida o'z ixtiyorini bildirdi. Jumladan, institut rektori shunday dedi: “Nazarimda, Toshkent moliya instituti o'quv jarayoniga “Davlat xaridi” kursining kiritilishi loyiha amalga oshirayotgan tashabbuslarning real natijasi sifatida baholanishi mumkin. Negaki bu tashabbus loyihaning moliya sohasidagi kadrlar salohiyatini oshirishga qo'shayotgan hissasini ko'rsatadi”.

Заслуги ПРООН не остаются незамеченными
08/02/2011В новом и современном актовом зале Ташкентского финансового института, студенты ждут своего преподавателя, и даже невооруженным глазом, можно заметить некоторое волнение в зале, чем после обычного перерыва. Это связано с введением нового курса по Государственным закупкам в институте, где около 8000 студентов планируют свое светлое будущее. Не прошло и пяти минут, как преподаватель вошел в комнату, приветствуя своих студентов и декана Кредитно-экономического факультета. Умар Бурханов, лектор нового курса по Государственным закупкам начал свою лекцию с выражения благодарности Программе Развития ООН в Узбекистане, и ее Проекту “Реформа бюджетной системы в Узбекистане” за продолжительное содействие в реформировании системы государственных финансов и улучшении человеческих ресурсов для осуществления данных реформ.
Не прошло и месяца как Проект ПРООН “Реформа бюджетной системы в Узбекистане” вышел с предложением ввести спец.курс «Государственные закупки» в Ташкентском финансовом институте, и инициатива дала свои результаты. Принимая во внимание то, что ни в одном университете Узбекистана не преподается предмет «Государственные закупки», и то, что Ташкентский финансовый институт является ключевым ВУЗом, подготавливающим специалистов для Министерства финансов и бюджетных организаций, Проект “Реформа бюджетной системы в Узбекистане” предложил ВУЗу ввести в процесс обучения спец.курс по Государственным закупкам на основе разработанного, в рамках предыдущего Проекта «Реформа государственных финансов в Узбекистане» модуля по предмету «Государственные закупки».
Данный модуль отражает полную информацию, включающую последние законодательные изменения в сфере Государственных финансов. Более того, пособие описывает и международный опыт в данной сфере. Узбекистан имеет большую долю Государственных расходов бюджета в ВВП, составляющую около 20% от ВВП, а государственные закупки равны приблизительно 10% ВВП страны, имея наиболее высокий показатель роста в пост-кризисной среде. Поэтому каждый студент, пришедший в государственный сектор будет частью огромной среды, что влияет на рост страны и благосостояние народа.
В течение двух интерактивных учебных сессий, студенты слушали предмет с большим интересом. Студенты, зная свои планы и перспективы на будущее, задавали много вопросов по системе государственных закупок в Узбекистане, и интересовались международным опытом в этой сфере, как будто им уже было поручено решение этого непростого вопроса. Ректор института, г-н Вахабов А.В., специалист с большим кругозором и опытом, за годы работы в институте, проявил большой интерес в улучшении дальнейшего плодотворного сотрудничества с Проектом. В частности, Ректор института отметил: «Я полагаю, что введение курса по государственным закупкам в учебный процесс Ташкентского финансового института, может расцениваться как реальная реализация результатов Проекта, а также его вклад в улучшении качества человеческого капитала для успешной реализации реформ в сфере государственных финансов».