Хусусий секторнинг ривожланиши барқарор иқтисодий тараққиёт, аҳоли турмуш даражасининг ошиши ва мамлакат рақобатбардошлиги ошишининг асосий омилларидан бири ҳисобланади. Хусусий сектор муҳим товар ва хизматларни етказиб бериш, иш ўринларини яратиш, солиқлар тушумини таъминлаш, инфратузилмани шакллантириш ва уни қўллаб-қувватлаш каби вазифаларни амалга оширади. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси (ССП) ва унинг ҳар бир ҳудуддаги бўлинмалари бизнесни қўллаб- қувватловчи йирик институтларидан бири ҳисобланади. Тегишли қонунга мувофиқ, палатанинг хусусий сектор вакилларининг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш ва бизнес учун қулай муҳит яратишга ёрдам бериши белгиланган.
“Ўзбекистон Бизнес Форуми – II фаза” лойиҳаси ССП билан ҳамкорликда хусусий секторни ривожлантиришга қаратилган қуйидаги вазифаларни амалша ошириши кўзда тутилган: (i) ССП марказий кенгашининг қонунчиликни таҳлил қилиш ва мониторингини амалга ошириш соҳасидаги салоҳиятини кучайтириш; (ii) давлат-хусусий сектор шерикчилиги (ДХШ) механизмини жорий этиш, мазкур механизм бўйича омманинг хабардорлигини ошириш, танлаб олинган тармоқларнинг ДХШ механизмини жорий этишга тайёргарлигини баҳолаш, тегишли қонунчиликни такомиллаштириш, ҳамда ДХШ механизмини ривожлантиришга стратегик ёндашувини ривожлантиришга кўмаклашиш; (iii) ҳудудларда тадбиркорларга маълумот ва маслаҳат хизматларини беришга оид ССПнинг салоҳиятини кучайтириш мақсадида туманларда Бизнесга кўмаклашиш марказларини (БКМ) ташкил этиш. Бу марказлар кенг доирадаги мижозлар учун маслаҳат ва маълумот бериш хизматларини кўрсатади ва маҳаллий тадбиркорларни ССПга аъзоликка жалб этади; (iv) ССПнинг қамраб олувчи бозорларни ривожлантиришга оид салоҳиятини ривожлантириш, ҳудудларда кам таъминланган аҳолига қаратилган бизнес лойиҳаларни аниқлаш ва амалга оширишга кўмаклашиш.
1) ССП марказий кенгашининг қонунчилик таҳлили ва мониторинги соҳасидаги салоҳиятини қўллаб-қувватлаш;
2) ССПнинг қулай муҳит яратиш ва давлат-хусусий сектор шерикчилиги лойиҳаларини қўллаб-қувватлашга оид салоҳиятини мустаҳкамлаш;
3) ССПнинг ҳудудларда тадбиркорларга маълумот ва маслаҳат хизматлари билан таъминлаш салоҳиятини Бизнесга кўмаклашиш марказларини ташкил этиш орқали мустаҳкамлаш;
4) Қамраб олувчи бозорни ҳудудларда кам таъминланган бизнес имкониятларни аниқлаш ва самарали қўллаб-қувватлаш орқали ривожлантиришга кўмаклашиш.
• Бизнесни қўллаб-қувватлашга оид қонунчиликни таҳлил қилиш ва мониторинги марказини яратиш ва унинг фаолиятини ривошлантиришга кўмаклашиш;
• ССПга меъёрий таҳлил учун методология ишлаб чиқиш ва уни хусусий сектор ривожланишига таъсирини ўрганишга кўмаклашиш, айрим меъёрий актларни таҳлил ва мониторингини амалга ошириш;
• Тадбиркорлик соҳасидаги меъёрий ўзгаришларни таҳлил ва мониторинг қилишда хусусий сектор вакилларини иштирокини таъминлаш;
• Тадбиркорлик соҳасидаги миллий қонунчиликни халқаро стандартларга мослаштиришда тегишли давлат ташкилотларига кўмаклашиш;
• Танлаб олинган тармоқларда ДХШ механизмини жорий этишга тайёргарлик даражасини баҳолашга, лойиҳаларини амалга ошириш учун меъёрий ҳужжатларни қайтадан кўриб чиқишга кўмаклашиш;
• Ўзбекистонда ДХШ лойиҳаларини тадбиқ этиш учун ҳуқуқий асосларни такомиллаштириш мақсадида манфаатдор кўп томонлама мулоқот платформасини яратиш;
• Давлат ва хусусий сектор вакилларининг ДХШ тамойиллари, ҳамда лойиҳаларни ишлаб чиқиш, баҳолаш ва амалга оширишга оид билимларини ошириш, семинар ва танишув ташрифларини ташкил этиш;
• Давлат органлари ва хусусий сектор вакилларига пилот ДХШ лойҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда техникавий ва эксперт кўмагини кўрсатиш;
• ССПга 14та Бизнесга кўмаклашиш марказларини яратиш ва қўллаб-қувватлашга кўмаклашиш, тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишга оид маълумотлар базасини яратиш;
• Танланган Бизнесга кўмаклашиш марказларининг ходимларини малакасини амалий қўлланмалар ишлаб чиқиш ва махсус ўқув курслари, семинар ва танишув ташрифларини ташкил этиш орқали ошириш;
• Бизнесга кўмаклашиш марказлари томонидан хусусий бизнес субъектларига хизмат кўрсатиш қамрови ва сифатини яхшилаш; хусусий секторнинг ривожланганлик даражаси, ҳудудий ихтисослашуви, ижтимоий ва бошқа кўрсаткичларни эътиборга олган ҳолда янги хизмат турларини жорий этиш;
• Тадбиркорларга хизматларни кўрсатиш (шартномалар муҳокамаси, ҳуқуқий ҳужжатларни тайёрлаш, низоларни ҳал этишда ёрдамлашиш) ва уларни ҳуқуқий хабардорлигини оширишда Бизнесга кўмаклашиш марказларининг салоҳиятини мустаҳкамлаш;
• Ўсиб бораётган қамраб олувчи бозор тушунчаси тўғрисида ҳудудларда тақдимот ва семинарлар ўтказиш; ССП ва бошқа каналлар орқали қамраб олувчи бозорларга оид маълумотларни тарқатиш орқали аҳоли хабардорлигини ошириш ва мазкур масалага манфаатдор томонларнинг эътиборини қаратиш;
• Кам таъминланган аҳоли манфаатларига қаратилган муайян бизнес лойиҳаларни аниқлаш, ишлаб чиқиш ва қўллаб-қувватлаш; лойиҳани мувафаққиятли тадбиқ этиш мақсадида етакчи компаниялар билан ҳамкорлик ўрнатиш; ижтимоий йўналтирилган лойиҳалар базасини яратиш ва доимий янгилаб туриш; ҳудудлардаги ишчи кучларидан фойдаланган ҳолда янги даромад манбаларини яратиш, кам таъминланган аҳоли қатламларини арзон товар ва хизматлар билан таъминлашга қаратилган лойиҳаларни амалга оширишга кўмаклашиш. Ушбу лойиҳаларни аниқлашда ва амалга оширишда ССП ҳудудий бўлинмалари ва Бизнесга кўмаклашиш марказларининг имкониятларидан фойдаланилади;
• Молиялаштириш ёки инвесторларни жалб этиш мақсадида бизнес режаларни тайёрлаш учун қамраб олувчи бизнес лойиҳалар устида тадқиқотлар ўтказиш. Бу ташаббусдан асосий мақсад танланган лойиҳаларни амалга ошириш ва ишлаб кетишини таъминлашдан иборат; мувафаққиятли тадбиқ этилган қамраб олувчи бизнес лойиҳалар тўғрисида хисобот тайёрлаш ва тақдимот ўтказиш;
• Ўзбекистонда қамраб олувчи бозорларни ривожлантиришни йўлга қўйишда ССП ва Бизнесга кўмаклашиш марказларининг салоҳиятини ошириш ва уларнинг аъзоларига қамраб олувчи бизнес моделларини ривожлантиришда ўз хизматларини таклиф этиш.

Бизнес Форум Узбекистана
Развитие частного сектора является одним из основных факторов устойчивого экономического развития, повышения благосостояния населения и укрепления конкурентоспособности страны. Частный сектор производит важные товары и услуги, создает рабочие места, становится важным источником налогов, а также создает и поддерживает инфраструктуру народного хозяйства. Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан (ТПП) с ее территориальными подразделениями в каждом районе республики является крупнейшим институтом по поддержке бизнеса. В соответствии с законом, ТПП уполномочена защищать права и интересы частного сектора и способствовать созданию благоприятных условий для дальнейшего развития частного предпринимательства.
Проект «Бизнес Форум Узбекистана – фаза II» взаимодействует с ТПП в вопросах по содействию в развитии частного сектора по следующим направлениям: (i) укрепление потенциала центрального аппарата ТПП в области анализа и мониторинга законодательства в сфере предпринимательской деятельности; (ii) содействие внедрению механизма государственно-частного партнерства (ГЧП) путем повышения осведомленности общественности, поддержки разработки соответствующей политики и установления связей с другими партнерами. Деятельность проекта будет нацелена на повышение осведомленности общественности, оказание консультаций и проведение оценки готовности пилотных отраслей, а также содействие в совершенствовании национального законодательства в сфере государственно-частного предпринимательства; (iii) усиление потенциала ТПП в предоставлении информационно-консультационных услуг для предпринимателей в регионах путем создания сети Центров по содействию бизнесу (ЦСБ). Данные центры будут оказывать информационно-консультационные услуги, которые будут доступными для широкого круга клиентов, а также обеспечат привлечение новых членов палаты и оказание востребованных и качественных услуг предпринимателям; и (iv) усиление потенциала ТПП в вопросах содействия развитию инклюзивных рынков, выявления и реализации новых бизнес проектов, направленных на повышение благосостояния населения на региональном уровне.
1) Повышение потенциала центрального аппарата ТПП в сфере анализа и мониторинга законодательства;
2) Укрепление потенциала ТПП в создании благоприятных условий по развитию и поддержке проектов государственно-частного партнерства;
3) Усиление потенциала ТПП в предоставлении информационно-консультационных услуг для предпринимателей в регионах путем создания сети Центров по содействию бизнесу;
4) Содействие развитию инклюзивных рынков путем выявления и эффективной поддержки бизнес возможностей, направленных на повышение благосостояния населения на местном уровне.
• Поддержка в создании и институциональном развитии Центра по анализу и мониторингу законодательства в сфере предпринимательской деятельности;
• Содействие ТПП в разработке методологии по анализу воздействия актов законодательства на развитие частного сектора, проведение анализа и мониторинга нормативно-правовых актов;
• Обеспечение участия представителей частного сектора в анализе и мониторинге изменений в законодательные акты в сфере предпринимательства путем проведения бизнес форумов с участием представителей государственных органов и частного предпринимательства;
• Оказание помощи государственным структурам в приведении национального законодательства в сфере предпринимательской деятельности в соответствии с международными стандартами;
• Оказание помощи в проведении обзора соответствующего законодательства и оценки готовности отобранных инфраструктурных отраслей к реализации проектов с использованием механизма ГЧП;
• Поддержка диалога между заинтересованными сторонами с целью создания благоприятных условий для развития бизнеса и улучшения законодательной базы для реализации проектов ГЧП в Узбекистане;
• Организация тренингов, семинаров и ознакомительных поездок для представителей государственных органов и частного сектора в целях повышения их осведомленности о принципах ГЧП и совершенствования знаний в вопросах разработки, оценки и реализации проектов ГЧП;
• Оказание технической и экспертной поддержки государственным учреждениям и частному сектору в вопросах подготовки и реализации пилотных проектов ГЧП;
• Оказание содействия ТПП в запуске 14 центров содействия бизнесу (ЦСБ) и разработке базы данных по вопросам введения предпринимательской деятельности;
• Совершенствование знаний сотрудников отдельных ЦСБ посредством разработки рекомендаций и руководств, а также проведения специализированных тренингов, семинаров и ознакомительных поездок;
• Разработка нового и совершенствование текущего портфеля бизнес услуг со стороны ЦСБ с учетом особенностей городских и сельских условий и уровня развития частного предпринимательства каждого района, региональной специализации, социальных и других показателей;
• Укрепление потенциала ЦСБ в вопросах оказания юридических услуг для предпринимателей (проведение переговоров по условиям контракта, подготовка юридических документов, оказание помощи в разрешении споров и т.д.) и повышения их юридической осведомленности;
• Повышение осведомленности заинтересованных сторон о Концепции развития инклюзивных рынков путем проведения презентаций и тренингов для сотрудников ТПП, а также распространение информации через ТПП и другие каналы;
• Выявление, развитие и поддержка конкретных инвестиционных проектов, направленных на защиту интересов малообеспеченных слоев населения; взаимодействие с ведущими компаниями ; обновление базы данных по проектам, направленных на создание новых и устойчивых источников доходов для населения и создание товаров и услуг по доступным ценам для малообеспеченных слоев населения. Для выявления подобных проектов и инициатив будут задействованы региональные подразделения ТПП и вновь создаваемые ЦСБ;
• Проведение изучения наиболее устойчивых инклюзивных проектов с дальнейшей разработкой бизнес планов для привлечения финансирования и потенциальных инвесторов. Главной целью инициативы является обеспечение реализации и устойчивого развития отобранных проектов, подготовка отчетов по успешно внедренным инклюзивным проектам и распространение информации о них среди общественности;
• Развития потенциала ТПП и ЦСБ в вопросах развития инклюзивных рынков в Узбекистане и оказание услуг своим членам в сфере развития инклюзивных бизнес моделей.