chop etish rusumi 03/05/2012
Jahon matbuot erkinligi kuni O'zbekistonda jurnalistika sohasida beriladigan Milliy mukofot g'oliblarini taqdirlash bilan nishonlanadi. O'zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi va Jurnalistlarni qayta tayyorlash xalqaro markazi hamkorligida o'tkaziladigan tanlovning taqdirlash marosimi 3 may kuni “Turkiston” saroyida bo'lib o'tdi.
“Oltin qalam” VII Milliy mukofotini qo'lga kiritish uchun bu yili televideniye, radio, matbuot va Internet-jurnalistikada ijod qilayotgan 470 jurnalist 8 000dan ortiq ishlari bilan tanlovda ishtirok etdi. 28 qatnashchi turli nominatsiyalar bo'yicha g'olib deb topildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi, Axborot markazi va BMT Ko'ngillilari dasturi “Gender tengligini rag'batlantirish va jamiyatning ijtimoiy taraqqiyotida ayollar rolini kuchaytirish” mavzusidagi eng yaxshi material uchun mahsus sovrin ta'sis etishdi. O'zbekistondagi BMT Axborot markazi faoliyati davomida BMT olib borayotgan ishlarni, hususan jamiyatimizda ayollar bilan bog'liq loyihalarni muntazam ravishda yoritib kelganini yuqori baholab, maxsus sovrinni “Grand”  radiosi axborot bo'limi boshlig'i Nodira Maqsudovaga taqdim etdi.
“Biz deyarli har kuni BMT O'zbekistondagi vakolatxonasi va uning agentliklari mahalliy hamkorlar bilan birgalikda ko'plab dastur va loyihalarni amalga oshirayotganini guvohi bo'lishimiz mumkin, - deydi Nodira Maqsudova. - BMT olib borayotgan ishning samarali natijalarini men jurnalist sifatida efirlarimizda yoritib keldim va aynan shu materiallarim bilan tanlovda qatnashdim. Shuning uchun BMT Axborot markazi tomonidan berilgan sovrin men uchun juda ahamiyatlidir. Bu sovrin meni yangi cho'qqilarni zabt etishga undaydi, yangi loyihalar ustida ishlashga ilhom bahsh etadi”.
O'zining rag'batlantiruvchi sovrinlarini YuNESKO va Jahon banki ham taqdim etishdi. YuNESKOning O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Xorxe Espinal “Axborot ochiqligi va boshqarish” mavzusi bo'yicha tayyorlangan eng yaxshi material uchun “G'urriyat” gazetasining bosh muharriri O'ktam Mirzayorovni taqdirladi. Jahon bankining O'zbekistondagi doimiy vakolatxonasi rahbari Takuya Kamata “Energetika samaradorligini oshirish masalalarini yoritgani uchun” mahsus sovrinni “Sog'lom avlod” gazetasining muxbiri Mayram Ahmedovaga topshirdi.

Агенства ООН вручили поощрительные призы на Международном конкурсе «Олтин калам»
3 мая во всем мире под эгидой ООН отмечается Всемирный день свободы печати. Этот день в Узбекистане празднуется награждением победителей Международного конкурса на Национальную премию в области журналистики «Олтин калам» («Золотое перо»). Седьмая по счету торжественная церемония вручения этой премии прошла во Дворце «Туркистон».
Международный конкурс на VII Национальную премию «Олтин калам» проводится Творческим союзом журналистов Узбекистана совместно с Международным центром переподготовки журналистов. В этом году на конкурс было представлено более 8 000 тысяч творческих работ. 28 из 470 участников были признаны лучшими и получили премии в различных номинациях.
ПРООН, Информационный офис ООН в Узбекистане и ДООН учредили специальный приз «За поощрение гендерного равенства и усиление роли женщин в социальном развитии общества».  Информационный Офис ООН вручил приз шеф-редактору Радио “Гранд” Нодире Максудовой, оценив работу журналистки, которая планомерно освещала работу агенств ООН в Узбекистане и в частности проекты, связанные с ролью женщин в современном обществе. Также Нодира Максудова подготовила серию репортажей о представительницах различных профессий, которые играют важную  роль в становлении сегодняшнего общества.
“Практически каждый день мы можем быть свидетелями того как различные агентства Представительства ООН в Узбекистане реализовывают многочисленные программы и проекы, - говорит Нодира Максудова. - Я постоянно освещаю в своих радио эфирах события, которые свидетельствуют об эффективных результатах работы, проводимой ООН в нашей стране. Именно эти материалы я подала для участия на конкурсе, поэтому  приз Информационного офиса ООН в Узбекистане имеет для меня большое значение. Я вдвойне благодарна за оказанное мне внимание, так как в числе нескольких журналистов уже была отмечена в 2010 году за активное сотрудничество».
Свои поощрительные призы также вручили ЮНЕСКО и Всемирный Банк. Глава представительства ЮНЕСКО Хорхе Эспинал наградил главного редактора Независимой газеты «Хуррият» Уктама Мирзаёрова за лучший журналистский материал по теме «Доступ к информации и управление». Глава Представительства Всемирного банка в Узбекистане Такуя Камата вручил корреспонденту газеты «Соглом авлод» Майрам Ахмедовой приз «За освещение вопросов повышения эффективности энергетики».