chop etish rusumi 03/05/2012
Jahon matbuot erkinligi kuni O'zbekistonda jurnalistika sohasida beriladigan Milliy mukofot g'oliblarini taqdirlash bilan nishonlanadi. O'zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi va Jurnalistlarni qayta tayyorlash xalqaro markazi hamkorligida o'tkaziladigan tanlovning taqdirlash marosimi 3 may kuni “Turkiston” saroyida bo'lib o'tdi.
“Oltin qalam” VII Milliy mukofotini qo'lga kiritish uchun bu yili televideniye, radio, matbuot va Internet-jurnalistikada ijod qilayotgan 470 jurnalist 8 000dan ortiq ishlari bilan tanlovda ishtirok etdi. 28 qatnashchi turli nominatsiyalar bo'yicha g'olib deb topildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi, Axborot markazi va BMT Ko'ngillilari dasturi “Gender tengligini rag'batlantirish va jamiyatning ijtimoiy taraqqiyotida ayollar rolini kuchaytirish” mavzusidagi eng yaxshi material uchun mahsus sovrin ta'sis etishdi. O'zbekistondagi BMT Axborot markazi faoliyati davomida BMT olib borayotgan ishlarni, hususan jamiyatimizda ayollar bilan bog'liq loyihalarni muntazam ravishda yoritib kelganini yuqori baholab, maxsus sovrinni “Grand”  radiosi axborot bo'limi boshlig'i Nodira Maqsudovaga taqdim etdi.
“Biz deyarli har kuni BMT O'zbekistondagi vakolatxonasi va uning agentliklari mahalliy hamkorlar bilan birgalikda ko'plab dastur va loyihalarni amalga oshirayotganini guvohi bo'lishimiz mumkin, - deydi Nodira Maqsudova. - BMT olib borayotgan ishning samarali natijalarini men jurnalist sifatida efirlarimizda yoritib keldim va aynan shu materiallarim bilan tanlovda qatnashdim. Shuning uchun BMT Axborot markazi tomonidan berilgan sovrin men uchun juda ahamiyatlidir. Bu sovrin meni yangi cho'qqilarni zabt etishga undaydi, yangi loyihalar ustida ishlashga ilhom bahsh etadi”.
O'zining rag'batlantiruvchi sovrinlarini YuNESKO va Jahon banki ham taqdim etishdi. YuNESKOning O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Xorxe Espinal “Axborot ochiqligi va boshqarish” mavzusi bo'yicha tayyorlangan eng yaxshi material uchun “G'urriyat” gazetasining bosh muharriri O'ktam Mirzayorovni taqdirladi. Jahon bankining O'zbekistondagi doimiy vakolatxonasi rahbari Takuya Kamata “Energetika samaradorligini oshirish masalalarini yoritgani uchun” mahsus sovrinni “Sog'lom avlod” gazetasining muxbiri Mayram Ahmedovaga topshirdi.

printer-friendly 03/05/2012
On the occasion of the World Press Freedom Day, Uzbekistan held the Seventh International Contest “Oltin qalam” (Golden pen) for Excellence in Journalism among the media professionals.
Held traditionally in Turkistan Palace in Tashkent, the competition is organized by the Creative Union of Journalist with support from a range of other local and international institutions. With over 8000 works submitted to the Jury this year, 28 out of 470 participants were considered the best and have received awards in various nominations.
UNDP, the UN Information Office in Uzbekistan and UNV awarded a special prize "For the best media coverage of issues related to empowering women and increasing their role in social development".  The UN Information Office handed over the prize to the Editor-in-chief of Radio "Grand" Nodira Maksudov, whose works, the Office said, regularly features the work of UN agencies in Uzbekistan and in particular projects, related to the role of women in contemporary society. Also Nodira Maksudova prepared a series of reports on the women representative of various professions, who are making a difference in their local communities.
Nodira Maksudova
- I watch and observe with a big interest the work carried out by the UN in Uzbekistan, I attach a huge importance to the work of this global body since it plays a significant role in facilitating development, sustainability and gender equality. The choice of UN Information Office to award me the Special Prize means a lot to me and I am grateful for the attention and trust – things essential for any professional to boost professional confidence
Also awarded were special prizes by UNESCO and the World Bank. The UNESCO Representative, Jorge Espinal awarded Editor of the Independent newspaper "Hurriyat" Uktam Mirzayorov for the best journalistic material on the theme "Access to information and management." The head of the World Bank in Uzbekistan Takuya Kamata handed the correspondent of the newspaper "Healthy Generation" Mairam Akhmedova a special prize "For the best coverage of energy efficiency."