2012 Respublika innovatsion g`oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasi
Shu yilning 3-5 may kunlari Milliy ko’rgazmalar majmuasi «O’zeksposentr»da V Innovatsiyalar Yarmarkazi o’tkaziladi va uning sohaga tegishli stendlarida sanoat, qishloq ho’jaligi, sog’likni saqlash va farmatsevtika, ahborot texnologiyalari, fan va maorif soxalariga oid 350 ortiq o’ziga hos innovatsion loyihalar taqdim qilinadi.
Ko’rgazma stendlarida ishlanmalarni taqdim qilishdan tashqari muqobil energetikani rivojlantirish, innovatsion faoliyatning huquqiy-meyoriy asosini takomillashtirish, ilmiy-texnik ahborot ta’minotini rivojlantirish masalalariga bagíshlangan bir qator tadbirlar o’tkazilishi rejalashtirilmoqda.
Yarmarka natijalari 3-chi kun turli sohalarga tegishli eng yahshi ishlanmalarni aniqlash va ularni sovg’alar va yorliqlar bilan taqdirlash, hamda Global Ekologik Fondning Kichik Grantlar Dasturi tomonidan grant mablagí ajratish uchun oldindan tanlab olingan atrof muhtni himoya qilishga mo’ljallangan loyihalarni   ro’yhatini taqdim qilish bilan sarhisob qilinadi.
Barcha hohlovchilarni V Innovatsiyalar yarkarkasiga tashrif buyurishga lutfan taklif etamiz. Yarmarkaga tegishli barcha masalalar bo’yicha (+99871) 232-19-44 telefon nomeri orqali yoki khamidulla.narmuratov@undp.org electron qutisi orqali murojaat qilish mumkin. Yarmarkaning Internet tarmog’idagi sahifasi: www.nova.uz. Loyihaning Internet tarmog’idagi sahifasi: www.inno.uz.
Innovatsiyani rivojlantirish barqaror iqtisodiy o’sishning, tabiiy va boshqa resurslardan samarali foydalanish, atrof muhitni asrashning va pirovardida aholi farovonligini oshirishning asosiy omillaridan biridir.
BMT Traqqiyot Dasturining O’bekistondagi vakolathonasi O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda respublikada innovatsiya faoliyatini rivojlantirishga qaratilgan «Innovatsion siyosat va texnologiyalar transferi sohasida qo’llab-quvvatlash» loyihasini amalga oshiryapti.
Mazkur loyiha doirasida bir-necha tadbirlar qatorida Respublika innovatsion go’yalar, texnologiyalar, va loyihalar yarmarkasini o’tkazishda yarmarka kataloglarini chop qilish, yarmarka qatnashchilariga – olim va ixtirochilarga, tarqatma materiallarni tayyorlash, turli tadbirlar – konferensiya va seminarlarni tashkillashtirish orqali ko’mak ko’rsatilmoqda.

Республиканская ярмарка инновационных идей, технологий и проектов 2012
3-5 мая текущего года состоится очередная, V Ярмарка Инноваций в Национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр», где будут выставлены свыше 350 уникальных инновационных разработок в сфере промышленности, сельского хозяйства, здравоохранения и фармацевтики, информационных технологий, науки и образования на соответствующих тематических стендах.
Кроме показа разработок на стендах, также планируется проведение целого ряда мероприятий – семинаров по вопросам развития альтернативной энергетики, нормативно-правовой базы инновационной деятельности,  научно-технической информации и т.д.
Итоги ярмарки будут подведены в 3-день, где будут отмечены самые лучшие разработки в различных сферах, которым планируется вручение призов и грамот, а также со стороны Программы Малых Грантов ГЭФ будет представлен список инновационных проектов в сфере охраны окружающей среды, предварительно отобранных на выделение грантов.
С удовольствием приглашаем всех желающих посетить V Ярмарку инноваций. По всем вопросам, касающимся ярмарки можно обратиться по номеру: (+99871) 232 19 44 или по электронной почте: khamidulla.narmuratov@undp.org. Веб-сайт ярмарки: www.nova.uz. Веб-сайт проекта: www.inno.uz
Инновационное развитие является одним из ключевых факторов достижения устойчивого экономического роста, эффективного использования природных и иных ресурсов, сохранения окружающей среды и как следствие - повышения благосостояния населения.
Программой развития ООН в Узбекистане совместно c Институтом прогнозирования и макроэкономических исследований при Кабинете Министров Республики Узбекистан реализуется проект, направленный на развитие инновационной деятельности в стране «Поддержка в сфере инновационной политики и трансфера технологий».
В рамках данного проекта, в числе ряда других мероприятий, оказывается поддержка Республиканской Ярмарке инновационных идей, технологий и проектов путем издания каталогов ярмарки, изготовления промо материалов участникам ярмарки – ученым и изобретателям, организации различных мероприятий – конференций, семинаров и т.д.