Bo’lajak Jurnalistlar Tabiiy Ofatlar Hatarini Kamaytirish Haqida O’z Bilmlarini Oshirdilar
O’zbekiston zilzila, yer sathini ko’chishi, suv toshqini, qurg’oqchilik va shu kabi tabiiy ofatlarga moyilligi baland. Bu o’z o’rnida insonlar hayoti va mulkiga havf soluvchi talofatga aylanadi. Bu kabi talofatlar zararini kamaytirish uchun aholini tabiiy ofatlarga tayyorgarligini oshirish zarur.
Havfsiz jamiyat qurilishi yo’lida ommaviy axborot vositalari tabiiy ofatlarni boshqarishning hamma bosqichlarida, ya’ni, tabiiy ofatlar yuz berishidan oldin, ofat kelganida va hamda ofatdan keyin juda kata rol o’ynaydi. OAV tabiiy ofatlarni yumshatishda va har qanday davlat yoki jamiyatni tayyorgarligini ta’minlashda juda muhim bo’lgam kerakli impulsni ta’minlab beradi. OAV insonlar hayotini saqlab qolishga va iqtisodiy yo’qotishlarni kamaytirishiga o’z hissasini qo’shadi. Tabiiy ofatlar havfini kamaytirish jarayonini doimiyligini ta’minlashda OAV o’z ijtimoiy ma’suliyatlaini anglab yetishlari kerak.
O’zbekiston Respublikasining Favqulodda Vaziyatlar Vazirligi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi hamkorlikda “Tabiiy ofatlar hatarlarini boshqarish bo`yicha O`zbekiston Respublikasining salohiyatini mustahkamlash” qo’shma loyihasini amalga oshirib kelmoqda. Ana shu loyiha dasturi doirasida 2012 yilning 25 aprel oyida O’zbekiston Davlat Jahon tillari Universitining Halqaro Jurnalistika fakulteti talabalari uchun “Tabiiy ofatlar havfini kamaytirish va unda OAV o’rni” mavzusida ma’ruza tashkil qilindi.
Tadbirdan ko’zlangan maqsad, fakultet talabalarining tabiiy ofatlar havfini kamaytirish va ularni boshqarish haqidagi tushuncha va bilimlarini oshirishdir. Ushbu ma’ruzada qatnashgan talabalar, kelajakda tabiiy ofatlar bilan bog’liq masalalarni to’gri yoritish imkoniyatini beradi.
Ma’ruza doirasida tabiiy ofatlar boshqaruvining ko’pgina taraflari yoritildi. U O’zbekistonda yuz bergan tabiiy ofatlardan tortib, to iqlim o’garishlarining ta’sirigacha bo’lgan mavzularni o’z ichiga qamrab oldi. Ushbu maruzani loyihaning tabiiy ofatlarni kamaytirish bo’yicha milliy maslahatchisi doktor Amir Ali Han o’qidi.
Ma’ruza interaktiv tarzda olib borildi va talaba va loyiha ishchilari orasida qizg’in suhbatga aylanib ketdi. Deyarli ko’p talabalar tabiiy ofatlar mavzusiga bag’ishlangan ma’ruzada birinchi bor qatnashdilar. Talabalar, bo’lajak jurnalistlar ilgari hech qachon tabiiy ofatlar bilan bogliq terminlar ma’nolari, masalan, tabiiy ofat o’zi nima, talofat va zaiflik haqida baxs yuritishmagan, ularni tahlil qilib va tushunishga harakat qilishmagan ekan. Tadbirning eng zavqli joyi, bu tabiiy ofatlarni yumshatish va boshqarishda ommaviy axborot vositalarining o’rni mavzusida baxs-munozara bo’ldi.
“Men ilgari jurnalistlar tabiiy ofatlarni oldini olishda aholiga ma’lumot berishlari kerakligini bilmagan edim. Mening nazarimda olimlar ilmiy bashorat tuzadilar va jurnalistlar faqatgina yangiliklar orqali yoritadilar deb o’ylar edim” – dedi ikkinchi bosqich talabasi.
Ma’ruzadan so’ng loyiha tomonidan “Tayyorgarlik talofat oldini oladi” mavzusida talabalar orasida insho tanlovi e’lon qilindi. Tanlovda yutgan uchta talaba uchun loyiha Jahon Banki Insitutining Hindistondagi Tabiiy ofatlarni boshqarish instituti orqali tabiiy ofatlarni boshqarish bo’yicha internet kurslarida o’qish imkoniyatini yaratadi.

Будущие Журналисты Осведомлены o Снижении Рисков Стихийных Бедствий
Узбекистан подвержен стихийным бедствиям, как землетрясение, оползень, наводнение, засуха и т.д., которые превращаются в катастрофы, унося жизни людей и нанося ущерб имуществу. Чтобы свести к минимуму воздействие стихийных бедствий, необходимо подготовить общество для смягчения последствий стихийных бедствий и управления рисками.
СМИ играет огромную роль в создании безопасности в обществе на всех этапах управления рисками стихийных бедствий, т.е. до , во время и после стихийных бедствий. Средства массовой информации могут обеспечить  необходимый импульс для смягчения рисков и обеспечения готовности к бедствиям любой страны или общества. Вклад СМИ может спасти жизни людей и значительно уменьшить экономические потери.
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан и Программа развития ООН реализуют совместный проект «Укрепление потенциала Республики Узбекистан по управлению рисками стихийных бедствий». 25 апреля 2012 года в рамках реализации проекта была проведена лекция для студентов факультета международной журналистики Узбекский государственный университет мировых языков на тему «Основы снижения рисков стихийных бедствий и роль СМИ».
Целью мероприятия являлось повышение осведомленности и знаний студентов факультета о стихийных бедствиях, снижении рисков, а также управлении рисками стихийных бедствий. Посещение лекции позволит  студентам в дальнейшем более грамотно освещать вопросы, связанные с рисками стихийных бедствий.
Лекция охватила многие аспекты управления рисками стихийных бедствий. От истории катастроф, с которыми сталкивался Узбекистан, до воздействия изменений климата. Лекцию читал доктор Амир Али Хан, Национальный советник по снижению рисков стихийных бедствий. Лекция была интерактивной и вызвала живую дискуссию среди студентов и членов команды проекта. Большинство студентов впервые участвовали на лекции по теме снижения рисков стихийных бедствий. Студентам - молодым журналистам  никогда не приходилось обсуждать, анализировать и понимать различие терминологий, связанных со стихийными бедствиями, такими как само стихийное бедствие, угроза и уязвимость. Самой захватывающей частью лекции была дискуссия о роли средств массовой информации в смягчении и  управлении рисками стихийных бедствий.
«Я не предполагала, что журналисты должны информировать общество о предотвращении рисков стихийных бедствий. Я думала, для этого есть ученые, которые составляют прогнозы, а мы журналисты должны просто готовить новостные рубрики» - сказала студентка второго курса факультета журналистики.
Проект объявил конкурс сочинений среди студентов факультета на тему: «Предупреждение предотвратит потери». Постеры с условиями конкурса были распространены среди студентов. Трем победителям конкурса будет предоставлена возможность пройти онлайн курсы по теме управления рисками стихийных бедствий Института Всемирного Банка (Вашингтон) через Национальный Институт по управлению стихийными бедствиями Индии.