Bo’lajak Jurnalistlar Tabiiy Ofatlar Hatarini Kamaytirish Haqida O’z Bilmlarini Oshirdilar
O’zbekiston zilzila, yer sathini ko’chishi, suv toshqini, qurg’oqchilik va shu kabi tabiiy ofatlarga moyilligi baland. Bu o’z o’rnida insonlar hayoti va mulkiga havf soluvchi talofatga aylanadi. Bu kabi talofatlar zararini kamaytirish uchun aholini tabiiy ofatlarga tayyorgarligini oshirish zarur.
Havfsiz jamiyat qurilishi yo’lida ommaviy axborot vositalari tabiiy ofatlarni boshqarishning hamma bosqichlarida, ya’ni, tabiiy ofatlar yuz berishidan oldin, ofat kelganida va hamda ofatdan keyin juda kata rol o’ynaydi. OAV tabiiy ofatlarni yumshatishda va har qanday davlat yoki jamiyatni tayyorgarligini ta’minlashda juda muhim bo’lgam kerakli impulsni ta’minlab beradi. OAV insonlar hayotini saqlab qolishga va iqtisodiy yo’qotishlarni kamaytirishiga o’z hissasini qo’shadi. Tabiiy ofatlar havfini kamaytirish jarayonini doimiyligini ta’minlashda OAV o’z ijtimoiy ma’suliyatlaini anglab yetishlari kerak.
O’zbekiston Respublikasining Favqulodda Vaziyatlar Vazirligi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi hamkorlikda “Tabiiy ofatlar hatarlarini boshqarish bo`yicha O`zbekiston Respublikasining salohiyatini mustahkamlash” qo’shma loyihasini amalga oshirib kelmoqda. Ana shu loyiha dasturi doirasida 2012 yilning 25 aprel oyida O’zbekiston Davlat Jahon tillari Universitining Halqaro Jurnalistika fakulteti talabalari uchun “Tabiiy ofatlar havfini kamaytirish va unda OAV o’rni” mavzusida ma’ruza tashkil qilindi.
Tadbirdan ko’zlangan maqsad, fakultet talabalarining tabiiy ofatlar havfini kamaytirish va ularni boshqarish haqidagi tushuncha va bilimlarini oshirishdir. Ushbu ma’ruzada qatnashgan talabalar, kelajakda tabiiy ofatlar bilan bog’liq masalalarni to’gri yoritish imkoniyatini beradi.
Ma’ruza doirasida tabiiy ofatlar boshqaruvining ko’pgina taraflari yoritildi. U O’zbekistonda yuz bergan tabiiy ofatlardan tortib, to iqlim o’garishlarining ta’sirigacha bo’lgan mavzularni o’z ichiga qamrab oldi. Ushbu maruzani loyihaning tabiiy ofatlarni kamaytirish bo’yicha milliy maslahatchisi doktor Amir Ali Han o’qidi.
Ma’ruza interaktiv tarzda olib borildi va talaba va loyiha ishchilari orasida qizg’in suhbatga aylanib ketdi. Deyarli ko’p talabalar tabiiy ofatlar mavzusiga bag’ishlangan ma’ruzada birinchi bor qatnashdilar. Talabalar, bo’lajak jurnalistlar ilgari hech qachon tabiiy ofatlar bilan bogliq terminlar ma’nolari, masalan, tabiiy ofat o’zi nima, talofat va zaiflik haqida baxs yuritishmagan, ularni tahlil qilib va tushunishga harakat qilishmagan ekan. Tadbirning eng zavqli joyi, bu tabiiy ofatlarni yumshatish va boshqarishda ommaviy axborot vositalarining o’rni mavzusida baxs-munozara bo’ldi.
“Men ilgari jurnalistlar tabiiy ofatlarni oldini olishda aholiga ma’lumot berishlari kerakligini bilmagan edim. Mening nazarimda olimlar ilmiy bashorat tuzadilar va jurnalistlar faqatgina yangiliklar orqali yoritadilar deb o’ylar edim” – dedi ikkinchi bosqich talabasi.
Ma’ruzadan so’ng loyiha tomonidan “Tayyorgarlik talofat oldini oladi” mavzusida talabalar orasida insho tanlovi e’lon qilindi. Tanlovda yutgan uchta talaba uchun loyiha Jahon Banki Insitutining Hindistondagi Tabiiy ofatlarni boshqarish instituti orqali tabiiy ofatlarni boshqarish bo’yicha internet kurslarida o’qish imkoniyatini yaratadi.

printer-friendly 25/04/2012
Uzbekistan is highly prone to natural hazards like earthquakes, landslides, floods, droughts etc., which often convert into disasters, resulting in loss of life and property. To minimize the impact of impending disasters, there is a need to prepare communities for disaster risk mitigation and management.
In making disaster safe communities, media have an important role and a huge responsibility. Media have to play a vital role at every stage of disaster management i.e. before a disaster strikes, during a disaster and in post disaster phase. The media can provide much needed impetus in risk mitigation and disaster preparedness of any country/society. Contributions made by media can save lives and reduce economic losses up to considerable extent. To make a lasting impact, media needs to understand its‘ social responsibilities in disaster risk reduction.
A joint project of the Ministry of Emergency Situations and UNDP on “Strengthening Disaster Risk Management Capacities in Uzbekistan” is being implemented at present. Under the project, a learning hour has been conducted on April 25, 2012 for students of Uzbek State University of World Languages, International Journalism Faculty on the topic “Basic concepts of disaster risk reduction and role of media”.
The aim of the event was to create much needed awareness among the students and faculty on topics related to disaster risk reduction and disaster risk management. It is expected that after attending lecture and participation in essay competition, students will develop lots of insights in the area of DRR/DRM, which will help the country in long run.
The lecture covered many aspects of disaster risk management. From history of disasters faced Uzbekistan to climate change impacts. The lecture was delivered by Dr. Amir Ali Khan, the project’s National Disaster Reduction Advisor. The lecture was an interactive session and generated a live discussion among the students and the project team members. It was first time for most of the students to attend a lecture on topics related to DRR. The students, young journalists, had never came across such an experience where they were discussing, analyzing and making a difference between different terminology related to DRR like - what is disaster, hazard and vulnerability. The most exciting part of the learning hour for students was discussion on the role of media in disaster risk mitigation and management.
“I didn’t know that journalists should inform community about disaster prevention. I thought that it is the scientists who do forecast and we, the journalists, are there to make news reports” – said II course student of international journalism faculty.
DRM project announced an essay competition among the students of the department on the topic “Prevention Pays”. Posters with essay competition guidelines were disseminated among students. Top 3 winners of the essay competition will be provided an opportunity to undergo on-line training on disaster risk management organized by World Bank Institute (WBI), Washington, though National Institute of Disaster Management of India.