chop etish rusumi 11/04/2012
2012 yilning 23 mart kuni o’tkazilgan BMTTD/Global Jamg’arma Loyihasi hamkorlarining uchrashuvi OIV infeksiyasini oldini olish, davolash, kasallanganlarni parvarish qilish va qo’llab-quvvatlash sohasida faoliyat yuritayotgan davlat, nodavlat va xalqaro tashkilotlarning vakillarini birlashtirdi. Uchrashuv OIVga qarshi kurash borasidagi ishlar natijalarining taqdimoti hamda kelgusidagi hamkorlikni muhokama qilishga bag’ishlandi.
BMTTD/GJ Loyihasining asosiy maqsadi - O’zbekiston Respublikasida OIVning aholining ushbu kasallikka chalinishga moyilligi yuqori bo’lgan qatlamlariga ta’sirini kamaitirish orqali uning umumiy aholi orasida tarqalishining oldini olish hamda OIVning oldini olish, tashhis qo’yish, davolash va qo’llab-quvvatlashni ta’minlash uchun sog’liqni saqlash tizimini takomillashtirish va salohiyatni oshirishdir. OIV bilan yashayotgan insonlarni antiretrovirus davolash (ARVT) bilan ta’minlash Loyiha faoliyatining ustuvor yo’nalishlaridan biridir. Loyiha faoliyati ushbu sohadagi xalqaro bitimlar, jumladan, Antiretrovirus davolash haqidagi deklarasiya, Dublin deklarasiyasi va boshqalarga binoan majburiyatlarni bajarishga intilayotgan O’zbekiston Respublikasi Hukumati tomonidan qo’llab-quvvatlanmoqda. Ushbu majburiyatlarga binoan, 2012 yilning oxiriga kelib respublika boyicha 6000 nafar shaxsning ARVT bilan qamrab olinishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, Jahon sog’liqni saqlash tashkilotining barcha muhtojlarga antiretrovirus davolanishdan foydalanishni ta’minlash borasidagi tavsiyalari asosida ishlab chiqilgan milliy protokollarga muvofiq, 2013 yilning oxiriga borib ARVTga muhtoj insonlar soni 8000 nafarni tashkil etishi mumkin.
Global Jamg’arma Loyihasi bujeti cheklanganligini hamda 2013 yilda ARVTga ehtiyojni qondirish lozimligini hisobga olgan holda, Respublika Hukumati donor tashkilotlarning mablag’larini jalb etish bo’yicha tashabbusni o’z zimmasiga oldi, bundan ko’zlangan maqsad – mablag’lardan samarali foydalanish hamda bu boradagi ishlarni yanada muvofiqlashirish. Bu borada “Chegarasiz shifokorlar” xalqaro tashkilotining O’zbekistondagi rahbari d-r Andreas Brunderning hamkorlik qilish va 330 nafar insonga ARVTni ta’minlashga tayyorligi katta ishtiyoq bilan kutib olindi.
Bundan tashqari, uchrashuv davomida loyihaning sub-resipientlari bo’lgan Respublika OITSga qarshi kurash markazi, YUNISEF, nodavlat tashkilotlar o’zlarining 2011 yilda erishgan natijalarini taqdim etdilar. E’tiborlisi shuki, loyiha 2011 yilda juda qisqa vaqt ichida amalga oshirilganligiga qaramay, deyarli barcha rejalashtirilgan ko’rsatkichlarga erishildi, ayrim ko’rsatkichlar esa ortig’I bilan bajarildi. Loyiha menejeri d-r Zokir Qodirov ushbu yutuqlarni yana bir bor ta’kidlab, Global Jamg’armaning O’zbekistondagi OIV bo’yicha loyihasi Jamg’armaning bosh ofisi tomonidan A1 reytingga musharraf bolganini e’lon qildi. Ushbu yutuq nafaqat loyiha faoliyatiga berilgan yuqori bahoni namoyish etadi, balki shu bilan birga O’zbekistonda shunday dasturlarni amalga oshirish uchun kelajakda ham moliylashtirish imkoniyatini ochib beradi.
Uchrashuv ishtirokchilarga fikr almashish va yangi hamkorlik aloqalarini o’rnatish imkoniyatni yaratib berdiki, ushbu yondashuv ishtirokchilar tomonidan mamlkatda OIVga qarshi kurash tadbirlari ko’lamini kengaytirish va antiretrovirus davolashni keng ta’minlash borasidagi hamkorlikni kengaytirishning samarali vositasi deb tan olindi.

Dialogue on future collaboration in the area of HIV response
A partners’ meeting of UNDP/Global Fund HIV Project on March 23, 2012 gathered together representatives of governmental, non-governmental and international organizations, involved in the area of HIV prevention, treatment, care and support. The meeting was devoted to sharing the results of joint activities in the area of HIV response and discussing plans of future collaboration.
The UNDP/GF Project aims to prevent the spread of HIV into the general population by reducing its impact on at most vulnerable populations and to strengthen health systems and national capacity for universal access to HIV prevention, diagnosis, treatment and care in Uzbekistan. Supporting expansion of access to antiretroviral treatment (ARVT) in order to achieve universal access of people, living with HIV is one of the priority directions of the Project. The Project efforts have been facilitated by the government of Uzbekistan that strives to fulfill the obligations under the international agreements, such as Declaration on Universal access, Dublin declaration and etc. Under the made commitments, the number of people, receiving ARVT is planned to reach 6000 people by the end of 2012. Moreover, according to the national clinical protocols on universal access to ARVT, based on recommendations of the World Health Organization, the overall number of people, who will need access to ARV treatment, will make 8000 people by the end of 2013.
Taking into account the budget constraints under the GF project to fill the needs for the ARV for 2013, Government provides leadership in mobilizing the resources from other donor agencies, aiming at ensuring its better use and better coordination of efforts. Moreover, the Project has started looking into the other components of the project that can be restructured and benefited from the funds available under other projects, financed by different donors with the aim to ensure efficacy of available resources. Therefore, willingness of MSF-Holland to join efforts by contributing to provision of ARVT to 330 patients and provision of psycho-social support to PLHIV, expressed by Dr. Andreas Brunder, Head of MSF in Uzbekistan was welcomed and stirred particular interest among meeting participants.
Furthermore, during the meeting project sub-recipients - the Republican AIDS Center, UNICEF, NGOs shared their results and achievements in 2011. As was noted, in spite of significant time limitation for project implementation in 2011, almost all set targets were achieved, while some results exceeded planned indicators. Dr. Zakir Kadirov, Project Manager highlighted these achievements by informing that the Global Fund HIV project in Uzbekistan preliminarily rated A1 by the GF. This achievement not only demonstrates appreciation of project results, but also opens up opportunities for Uzbekistan for future financing of such programs.
The dialogue enabled participants to share ideas and concerns, establish new partnerships and this approach was recognized by participants as fruitful for continues collaboration which will open up opportunities of further scaling up HIV response and ensuring universal access to antiretroviral treatment in the country.